Πλατφόρμα Τηλεκπαίδευσης 3ου Γυμνασίου Ηγουμενίτσας

Η πλατφόρμα eClass 3ου Γυμνασίου Ηγουμενίτσας αποτελεί ένα ολοκληρωμένο Σύστημα Διαχείρισης Ηλεκτρονικών Μαθημάτων. Ακολουθεί τη φιλοσοφία του λογισμικού ανοικτού κώδικα και υποστηρίζει την υπηρεσία Ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης χωρίς περιορισμούς και δεσμεύσεις. Η πρόσβαση στην υπηρεσία γίνεται με τη χρήση ενός απλού φυλλομετρητή (web browser) χωρίς την απαίτηση εξειδικευμένων τεχνικών γνώσεων. Η εγκατάσταση έγινε λόγω δυσκολιών στην πρόσβαση που παρουσιάζουν οι πλατφόρμες του Υ.ΠΑΙ.Θ. Η εν λόγω πλατφόρμα έχει ακριβώς την ίδια λειτουργιότητα με την πλατφόρμα η-τάξη του Υ.ΠΑΙ.Θ αφού πρόκειται για το ίδιο ανοιχτό λογισμικό.

Η πρόσβαση έχει επιτραπεί μόνο σε μαθητές και διδάσκοντες του 3ου Γυμνασίου Ηγουμενίτσας με εσωτερική εγγραφή. Η πλατφόρμα υποστηρίζει και σύγχρονη εκπαίδευση με links στα δωμάτια σύγχρονης εκπαίδευσης των διδασκόντων. Οι μαθητές που δεν διαθέτουν υπολογιστή, μπορούν να εγκαταστήσουν στο κινητό τους μια απο τις δυο εφαρμογές και να αποκτήσουν πρόσβαση στην πλατφόρμα μας.

Μητσιώνης Βασίλειος